(Choose from a list)

   * IDS ČESKÉ BUDĚJOVICE 3.10.2020



   * NDS BRNO 12.9.2020

   * Floracanis NDS Olomouc 5.9.2020

   * Czech national show MLADÁ BOLESLAV 15.8.2020

   * IDS DUO CACIB BRNO 2.2.2020

   * IDS DUO CACIB BRNO 1.2.2020

   * NDS BRNO 11.1.2020



   display    >> 2019 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2018 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2017 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2016 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2015 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2014 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2013 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2012 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2011 SHOW RESULTS    (separate page)

   display    >> 2010 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2009 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2008 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2007 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2006 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2005 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)

   display    >> 2004 SHOW RESULTS    (separate page - only Czech)








    

IDS České Budějovice 3.10.2020 - judge: Olga Dolejšová     
MALES - open class
absEdward Horváriowner: Zdeňka Dolníčková
FEMALES - junior class
Exc1 - CAJC
    BOJ
Montana z Podjeřmanské skályowner: Turek Jindřich
Exc2Pandora Des echos Saint-Hubertowner: Marta Prokopová
FEMALES - open class
absOldřiška Isebowner: Zdeňka Dolníčková

  BACK ON TOP



     
       
CLUB show 13.9.2020
DRAHONÍN
judge: Kateřina Schwippelová
Complete results in turn in each class.
MALES - puppy class
VP1
Best puppy
Josef z Křivoklátských hvozdůowner: Petrošová Jarmila
MALES - junior class
Exc1 - CAJCClodoveo Vascia
JUNIOR CLUB WINNER
owner: Zdeňka Dolníčková
Exc2Marco Dubový Hrunokowner: Kredatusz Olga
MALES - intermediate class
VG1Mr.Donald Teoc´sowner: Zelewska Barbara
MALES - open class
Exc1 - CACCompas Berankoviowner: Vařeka Radek
MALES - working class
Exc1 - CACRocky Spirit of Bloodhoundowner: Bezpalec Petr
MALES - winner class
Exc1 - CAC
    BOB
Edward Horvári
CLUB WINNER
owner: Dolníčková Zdena
Exc2 - r.CACArthur Medieval Spiritowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
VG3Admiral Grand
Dlya Legendy Sayan
owner: Zelewska Barbara
MALES - veteran class
Exc1Goofy z Podjeřmanské skályowner: Bohatý Jiří
MALES - honor class
absFlessner´s International
Grand Vile
owner: Martina
Hegr Klivarová
MALES - out of competition class
judgedI Love M.J. Roborovskiowner: Mareš Pavel
FEMALES - junior class
Exc1 - CAJC
    BOJ
Salome Loamy´s Lane´s
JUNIOR CLUB WINNER
owner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
Exc2Malvína z Podjeřmanské skályowner: Jelínková Simona
Exc3Mystic Merlinowner: Jalůvková Pavlína
Exc4Barbora Karameliné Legendaowner: Kredatusz Olga
FEMALES - open class
Exc1 - CAC
    BOB
Moscelyne Larkin Roborovski
CLUB WINNER
owner: Policarovi V + K
Exc2Anneta Nadezhda Kseniiowner: Valtová Lenka
Exc3Oldřiška Isebowner: Dolníčková Zdeňka
VG4Afra Tohaveowner: Vařeka Radek
FEMALES - veteran class
  Exc1 BOVBellefleur v.Bockxgraveowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
Exc2Dorotka z Boskovických lesůowner: Valtová Lenka
Exc3Amy Matyas Braunowner: Vařeka Radek
COMPETITIONS
JUNIOR HANDLING
1st placeHana Eliška Valtová
BEST SENIOR male:
1st placeI Love M.J. Roborovskiowner: Mareš Pavel
BEST SENIOR female:
1st placeAmy Matyas Braunowner: Vařeka Radek
2nd placeCassiopea Japa-Mysowner: Lenka Valtová
3rd placeBellefleur v.Bockxgraveowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
BEST HEAD male:
1st placeArthur Medieval Spiritowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
BEST HEAD female:
1st placeMalvína z Podjeřmanské skályowner: Jelínková Simona
BEST MOVEMENT:
1st placeEdward Horváriowner: Dolníčková Zdeňka
BEST COUPLE
1st placeArthur Medieval Spirit
Salome Loamy´s Lane´s
owner: Straner Andrea
+ Podávka Petr

  BACK ON TOP



     
       
SPECIALTY 12.9.2020
DRAHONÍN
judge: MUDr. Tadeáš Mašlanka
Complete results in turn in each class.
MALES - intermediate class
VG1Mr.Donald Teoc´sowner: Zelewska Barbara
MALES - open class
Exc1 - CAC
    BOB
Murphy Spirit of Bloodhound
VÍTĚZ SPECIÁLNÍ VÝSTAVY
owner: Policarovi V + K
MALES - working class
Exc1 - CACRocky Spirit of Bloodhoundowner: Bezpalec Petr
not judgedCharles z Křivoklátských hvozdůowner: Beneš Ota
MALES - winner class
Exc1 - CACAdmiral Grand
Dlya Legendy Sayan
owner: Zelewska Barbara
Exc2 - r.CACArthur Medieval Spiritowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
MALES - honor class
absFlessner´s International
Grand Vile
owner: Martina
Hegr Klivarová
FEMALES - junior class
Exc1 - CAJC
    BOJ
Salome Loamy´s Lane´s
VÍTĚZ MLADÝCH Spec. výstavy
owner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
Exc2Malvína z Podjeřmanské skályowner: Jelínková Simona
MALES - intermediate class
VG1Merry z Podjeřmanské skályowner: Schwippelová K.
FEMALES - open class
Exc1 - CACOlivia Isebowner: Netopil Hynek
Exc2Moscelyne Larkin Roborovskiowner: Policarovi V + K
VD3Anneta Nadezhda Kseniiowner: Valtová Lenka
FEMALES - working class
Exc1 - CAC
    BOS
Charlota
z Křivoklátských hvozdů
VÍTĚZ SPECIÁLNÍ VÝSTAVY
owner: Beneš Ota
Exc2 - r.CACHuberta
z Křivoklátských hvozdů
owner: Beneš Ota
FEMALES - winner class
Exc1 - CACGáta z Křivoklátských hvozdůowner: Beneš Ota
FEMALES - veteran class
     Exc1
    BOV
Bellefleur v.Bockxgraveowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
Exc2Cassiopea Japa-Mysowner: Valtová Lenka
Exc3Dorotka z Boskovických lesůowner: Portelechi Florin
Eugen
FEMALES - honor class
absAluna Bubica Portelechiowner: Portelechi Florin
Eugen
COMPETITIONS
JUNIOR HANDLING
1st placeHana Eliška Valtová
BEST COUPLE
1st placeCharles z Křivoklátských hvozdů
Charlota z Křivoklátských hvozdů
owner: Beneš Ota
1st placeArthur Medieval Spirit
Salome Loamy´s Lane´s
owner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
BEST SENIOR female:
1st placeBellefleur v.Bockxgraveowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
2nd placeCassiopea Japa-Mysowner: Lenka Valtová
BEST BREEDING GROUP
1st place
ChS z Křivoklátských hvozdů
chov. Ota Beneš
BEST HEAD male:
1st placeArthur Medieval Spiritowner: Straner Andrea
+ Podávka Petr
BEST HEAD female:
1st placeMalvína z Podjeřmanské skályowner: Jelínková Simona
BEST MOVEMENT:
1st placeMurphy Spirit of Bloodhoundowner: Policarovi V + K

  BACK ON TOP



    

National show Brno 12.9. - judge: Leoš Jančík     
MALES - open class
Exc1 - CAC
    BOB
Edward Horvári
National Winner
owner: Zdeňka Dolníčková
VG2Compas Berankoviowner: Vařeka Radek
MALES - working class
absAron Raspberry houseowner: Zuzana Černeková
Marčičiaková
FEMALES - junior class
Exc1Mystic Merlinowner: Pavlína Jalůvková
FEMALES - open class
Exc1 - CAC
    BOS
Oldřiška Isebowner: Zdeňka Dolníčková
absOlivia Isebowner: Hynek Netopil
FEMALES - winner class
Exc1 - CACAfra Tohaveowner: Radek Vařeka
absEl's Good Luck Charm
od Hadího potoka
owner: Lucie Divišová

  BACK ON TOP



    

NDS Floracanis Olomouc 5.9. - rozh. Grzegorz Weron PL     
MALES - working class
Exc1 - CAC
    BOB
Karamel z Podjeřmanské skály
National Winner
owner: Ladislav Sluka
FEMALES - intermediate class
VG1Montana z Podjeřmanské skályowner: Ladislav Sluka

  BACK ON TOP



    

Czech NDS MLADÁ BOLESLAV 15.8. - judge: Lenka Frnčová     
MALES - intermediate class
Exc1 - CAC
    BOB
Lennon z Podjařmanské skály
National Winner
owner: Michaela Kosteasová
FEMALES - working class
Exc1 - CAJC
  BOS BOJ
Pandora Des echos
Saint-Hubert
owner: Ladislav Sluka

  BACK ON TOP



    

IDS DUO CACIB Brno 2.2.2020 - judge: Manola Poggesi     
MALES - open class
VG1Edward Horváriowner: Zdeňka Dolníčková
FEMALES - junior class
VG1Pandora Des echos
Saint-Hubert
owner: Tomáš Prokop
FEMALES - intermediate class
Exc1Mercury Kmetty-Haziowner: Juraj Fodor
Exc2Oldřiška Isebowner: Zdeňka Dolníčková
VG3Olivia Isebowner: Hynek Netopil
FEMALES - champion class
Exc1 - CAC
  CACIB
    BOB
El's Good Luck Charm
od Hadího potoka
owner: Lucie Divišová

  BACK ON TOP



    

IDS DUO CACIB Brno 1.2.2020 - judge: A.Birgit Sluiter     
MALES - open class
Exc1 - CAC
  CACIB
    BOS
Edward Horváriowner: Zdeňka Dolníčková
FEMALES - junior class
absPandora Des echos
Saint-Hubert
owner: Tomáš Prokop
FEMALES - intermediate class
Exc1 - CACOldřiška Isebowner: Zdeňka Dolníčková
Exc2Olivia Isebowner: Hynek Netopil
Exc3Mercury Kmetty-Haziowner: Juraj Fodor
FEMALES - open class
VG1Afra Tohaveowner: Radek Vařeka
FEMALES - champion class
Exc1 - CAC
  CACIB
    BOB
El's Good Luck Charm
od Hadího potoka
owner: Lucie Divišová

  BACK ON TOP



    

NDS BRNO 11.1. - judge: Věra Dvořáková     
FEMALES - intermediate class
Exc1 - CAC
    BOB
Olivia Iseb
National Winner
owner: Hynek Netopil
FEMALES - open class
VG1Afra Tohaveowner: Radek Vařeka

  BACK ON TOP